+ پسرا شیرن مثل شمشیرن دخترا موشن مثل خرگوشن

همه چی از این شعر دنیای کودکیمون شروع میشه:

 

پسرا شیرن مثل شمشیرن    دخترا موشن مثل خرگوشن

 

نمیدونم کی این نسبتا شعر رو سروده و از کجا اومده ولی مهم اینکه که همه بلدیم و تو کودکی خوندیمش .

و تمام اختلاف ها و جدایی های دختران و پسران مان هم از همین جا شروع میشه.

میگن مثل ها و شعر ها ریشه در فرهنگ یک مملکت داره، هرچند قدمت این بیت نباید زیاد باشه ولی مفهومش جزء فرهنگ ما بوده و هست و شایدم خواهد بود ، نمیدونم فرهنگ ملی یا مذهبی ولی خوب حتما دوتاش تاثیر داشته .

تا وقتی تو ایران بودم خیلی به این موضوع فکر نکرده بودم ، شاید چون خودم هم جزیی از این ماجرا بودم حواسم بهش نبود.

راستش از زمانی این فکر تشدید شد که تو اتوبوس نشسته بودم که چند تایی دختر و پسر که فکر کنم همکلاس بودن سوار اتوبوس شدن،چقدر با هم راحت بودن ، بدون اینکه جنسیت مطرح باشه، با هم بودن مثل چند تا دوست خوب و صمیمی،صحبت میکردند و میخندیدند و خوش بودند، مدتی که توی اتوبوس بودم با حسرت بهشون نگاه میکردم و یاد گذشته ها میکردم ،همون گذشته ها که با شعر بالا شروع شد ، دختر و پسرهایی که در دو جبهه مخالف زاده شده بودند که با هم مبارزه کنند! وحال همدیگر رو بگیرن،همدیگر رو اذیت کنند و به هم بخندند،شرط بندی کنند سر ضایع کردن یکی از اعضای جبهه مخالف و بالاخره با هم مشورت کنند سر چگونگی شکست تیم مقابل!

دخترهایی که از بی محلی به پسرها برای پدر و مادرشان تعریف میکردند و والدین قربون صدقه شون میرفتن!پسرهایی که از آزار و اذیت و متلکهاشان برای دوستانشون با افتخار تعریف میکردند

و همه وانمود میکردند که جنس مخالف براشون اهمیتی نداره و باید سعی میکردی که طرف مقابل پررو نشه!! حتی گاهی این ماجرا ها به روابط فامیلی هم کشیده میشد.

هر چند در این میان بودند افرادی که به ظاهر اینگونه نبودند ولی در خفا نقشه میکشیدند برای بریدن سر با پنبه.

جالب این بود که حتی اگر این روابط به دوست داشتن و علاقمندی هم کشیده میشد حتی آزار و اذیت بیشتر هم میشد و این راهی بود برای ابراز احساسات در قوانین نانوشته مملکت ما!

این وسط کسی هم پیدا نمیشه که مشکل رو بندازیم گردن اون،همه با این فرهنگ به دنیا میاییم و بزرگ میشیم .

شاید بعضی وقتها یه قسمتهایی از فرهنگ غنی چند هزار سالمون که بهش افتخار میکنیم مثل  خیلی چیزای دیگمون احتیاج به اصلاح داشته باشه، ولی کی میدونه چطوری و کی؟

این مطلب رو نوشتم که به خودم و دیگران تلنگری بزنم و یادآوری کنم که یک نوع رابطه دیگر هم بین دختر خانم ها و آقا پسر ها وجود داره وآن رابطه دوستی و مهربانی و بی اهمیتی به جنسیت است روشی که در آن هیچ کس برای جلب توجه دیگران مجبور به شیرین کاری نباشه،روشی که هیچ کس برای گرفتن حال جنس مخالف نقشه نمیکشه .

ما بلد نیستیم ،ولی هست!

 

  • نوشته من به هیچ عنوان مطلق نیست و در محدوده ذهنی و مکانی خودم میباشد
  • با تشکر از  مهشاد ،کتی ، فرزانه و علی

 

 

 

نویسنده : بوران ; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧
تگ ها:
    نظر شما برایم مهم است ()    لینک